Ruch

Ten dział nie bada przyczyn ruchu (te znajdziesz w dziale siły), tylko jego konsekwencje. Omawia takie pojęcia jak droga, czas, prędkość i przyspieszenie.

Uchwycić ruch


Chronofotografie wykonane przez Étienne-Jules Marey'a
  1. “koń w ruchu” (1886),
  2. “lądujący pelikan” (~1882),
  3. “czapla w locie” (XIX w.)
Obrazy
  1. Marcel Duchamp “Akt schodzący po schodach nr 2” (1912) wiki
  2. Giacommo Balla “Dynamika psa na smyczy” (1912) wiki

Czym jest czas?

Tomasz Mann “Czarodziejska góra”, fragment rozdziału III: Bystrość umysłu

Mówisz “właściwie”. “Właściwie” powiedzieć nie można (...) Czasu w ogóle nie ma “właściwie”. Jeżeli się komuś dłuży, płynie wtedy powoli, jeżeli przeciwnie, to upływa prędko, ale przecież nikt nie wie, z jaką szybkością biegnie w rzeczywistości. - Hans Castorp nie zwykł filozofować, a jednak pociągało go to.

Joachim zaprzeczył:

- Jak to! Czas przecież mierzymy. Mamy zegary i kalendarz, i miesiąc, który upłynął, upłynął tak samo dla ciebie, jak dla mnie i dla nas wszystkich.

- A więc uważaj - powiedział Hans Castorp i nawet podniósł do góry palec wskazujący. - Minuta trwa według ciebie tak długo, jak ci się to wydaje, kiedy sobie mierzysz temperaturę?

- Minuta trwa tak długo… jest czasem, którego potrzebuje wskazówka sekundnika, żeby dokonać całego swego obrotu.

- Ależ ona potrzebuje właśnie raz krótszego, a kiedy indziej dłuższego czasu - z naszego punktu widzenia! I rzeczywiście… to znaczy, w rzeczywistości - powtórzył Hans Castorp i tak mocno przycisnął palec wskazujący do nosa, że go zupełnie przekrzywił - jest to ruch, ruch przestrzenny, prawda? Zaraz, czekaj! Czas mierzymy zatem przestrzenią,ale to jest tak samo, jak gdybyśmy przestrzeń chcieli mierzyć czasem, co robią przecież tylko ludzie zupełnie niewykształceni. Z Hamburga do Davos jest dwadzieścia godzin - no tak, koleją; ale ile będzie na piechotę? A w myśli? mniej niż sekunda!

- Słuchaj no - rzekł Joachim - co ci jest właściwie? Zdaje mi się, że pobyt tu u nas ci nie służy.

- Cicho bądź! Czuję, że myślę dziś szczególnie bystro. Czym jest właściwie czas? - zapytał Hans Castorp i przegiął tak silnie swój nos, że jego koniec zbielał i cała krew zeń uciekła. - Czy możesz mi na to odpowiedzieć? Przestrzeń spostrzegamy przecież za pomocą naszych organów zmysłowych, za pomocą wzroku i dotyku. No, dobrze. Ale co właściwie jest naszym organem czasu? Czy możesz mi go wymienić? Widzisz, tu zapędziłem cię w kozi róg. Ale jakżeż możemy chcieć mierzyć coś, o czym, ściśle mówiąc, nic nie wiemy, czego żadnej, absolutnie żadnej cechy nie znamy! Mówimy: czas upływa. Pięknie, niech sobie upływa, ale ażeby móc go mierzyć… Zaraz! Ażeby być wymierzalnym, musiałby przecie płynąć jednostajnie, a gdzie jest napisane, że tak właśnie się dzieje? Dla naszej świadomości na pewno tak nie jest, a przyjmujemy to tylko gwoli ładu i nasze miary to przecież tylko konwencja… (...)
 


Fast i slow motion - czego oko nie widzi
Ważne pojęcia
  • położenie ciała
  • układ odniesienia
  • ruch i spoczynek
  • względność ruchu i spoczynku w zależności od wybranego układu odniesienia
    • fragment "Odysei Kosmicznej 2001" S. Kubricka (klik!)
    • ludzik Lego wewnątrz pudełka (klik!)
Tor i droga

tor - linia, którą zakreśla poruszające się ciało

droga (przemieszczenie) - dystans, jaki ciało pokonało między dwoma wybranymi punktami toru; oznaczenie: s od ang. shift


Poniższe zdjęcie pokazuje dwie trasy, którymi można zdobyć Mt. Everest oznaczone niebieskim i pomarańczowym kolorem. Czy te trasy oznaczają tor czy też drogę, jaką musza pokonać alpiniści?




Umieszczenie punktów w metrach
base camp - 5400 m
camp 1 - 6000 m
camp 2 - 6400 m
camp 3 - 7200 m
camp 4 - 8000 m
szczyt - 8848 m

Road to Everest - The Route Explained in English

Ślad Iron Mana - tor czy droga?


Apka na zajęcia

https://phyphox.org/
Zadanie
Przez 3 minuty poruszać się ze stałą prędkością (można iść, można biec, można się czołgać) i rejestrować swój ruch za pomocą funkcji Położenie (GPS). Pamiętać o uruchomieniu startu i pauzie na koniec!

Zaliczenie zadania to pokazanie wykresów nauczycielowi. Wykresy rysują się automatycznie.





Eksperyment Galileusza
Odkrycie wzoru na długość drogi w ruchu jednostajnie przyspieszonym

Jest to zadanie dodatkowe na ocenę z wagą 2. Chętni mają za zadanie przynieść równię z wyznaczonymi przez siebie odległościami, dla których słychać stukot zjeżdżającej kulki co taki sam przedział czasu. Mierząc wyznaczone na słuch odległości można odkryć jaką postać ma wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyspieszonym. Powodzenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zorza polarna i pole ładunku elektrycznego

Punkt Zwrotny